Koje pretrage treba obaviti kod opstipacije?
Ako ste primijetili neki od alarmantnih znakova, trebate napraviti kolonoskopiju.
Ako nemate alarmantnih simptoma, ne trebaju vam dodatne pretrage nego terapija.
Američko gastroenterološko društvo u svojim smjernicama preporuča da u slučaju opstipacije uzimati terapiju, a tek ako terapija ne djeluje. Potrebno je napraviti pretrage da se ustanovi imate li možda poremećaj izbacivanja stolice ili spori tranzit kroz debelo crijevo.
Kad posumnjati na poremećaj izbacivanja stolice?
- ako dugo sjedite na zahodu
- ako se morate jako napinjati da biste izbacili stolicu
- ako teško izbacujete stolicu čak i kad je mekana
- ako si morate pomagati prstima da biste izbacili stolicu
Koju pretragu napraviti kad sumnjate na poremećaj izbacivanja stolice?
Analna manometrija je pretraga kojom se može utvrditi imate li poremećaj izbacivanja stolice. U anus se stavi sonda koja mjeri kako radi analni sfinkter. Kod obavljanja nužde, sfinkter debelog crijeva se opušta da stolica može izaći. Poremećaj izbacivanja stolice nastaje ako se sfinkter stišće umjesto da se opusti. Osim provjere funkcije rada sfinktera mjeri se i vrijeme potrebno da se sonda izbaci iz rektuma. Ako nakon tri minute ne možete izbaciti sondu, imate poremećaj izbacivanja stolice.
Kako otkriti spori tranzit kroz debelo crijevo?
Tranzitno vrijeme – vrijeme potrebno da sadržaj prođe kroz debelo crijevo
Mjerenje tranzitnog vremena u debelom crijevu jednostavna je pretraga. Popijete jednu kapsulu koja sadrži plastične prstenčiće koji su označeni barijem da se vide na rentgenu. Nakon pet dana napravite rentgensku sliku abdomena stojeći. Ako je nakon pet dana na rentgenu abdomena više od 5 prstena zaostalo u debelom crijevu – to je sporo tranzitno vrijeme.
Slika – Rtg slika abdomena pet dana nakon uzimanja kapsule